8 vecí, ktoré robili starí Egypťania dávno pred nami

Zdá sa, že starí ľudia boli od nás veľmi odlišní: mali zvláštne zvyky a neznáme jazyky. Ale nie je to celkom tak. Podľa archeologických nálezov nie sme tak rôzni, ako by sme si mohli myslieť.

 

 • Odoberali železo z meteoritov
  Archeológovia našli v starodávnej egyptskej hrobke „kovové perly“. Ale zaujímavosťou tohto zistenia je, že Egypťania začali taviť železo len o dvetisíc rokov neskôr. Takže odkiaľ pochádzajú tie „perly“? Odpoveď je v hieroglyfe, ktorý bol použitý pre železo: prekladá sa ako „kov z neba“. S najväčšou pravdepodobnosťou boli perly extrahované z meteoritu.
 • Vymyslená zubná pasta
  Existujú dôkazy, že starí Egypťania používali zubnú pastu už 5000 rokov pred naším letopočtom. Zloženie tvorili v tom čase dostupné ingrediencie vrátane spálených škrupín.

 • Antibiotiká
  Hoci antibiotiká boli oficiálne vynájdené v 20. storočí, starí egyptskí lekári používali plesňový chlieb ako liek na infikované rany a tento liek bol veľmi účinný.
 • Prvá polícia na svete
  Prvá polícia sveta sa objavila počas Stredného kráľovstva (približne 2050-1800 pred naším letopočtom). Tvorili ju najvernejší bojovníci a zahraniční žoldnieri. Spolu so psami a opicami chránili chrámy a námestia, šľachty a karavany pred útokmi zločineckých skupín. Rovnako ako moderná polícia
 • Boli medzi prvými producentmi piva
  Je známe, že zedníci, ktorí pracovali na stavbe pyramíd, mohli každý deň počítať so 4 litrami voľného piva, čo naznačuje, že jeho spracovanie bolo dobre rozvinuté. Egypt bol jednou z prvých krajín, ktoré začali vyrábať tento nápoj
 • Lekári robili veľmi zložité operácie
  Starovekí Egypťania mali jedinečné vedomosti o zdraví, porovnateľné s modernou medicínou. Po štúdiu mnohých múmií našli vedci stopy postupov, ako je srdcový bypass, transplantácia orgánov a dokonca aj plastické operácie
 • Na dverách používali zámky
  Zámky boli vynájdené v Egypte, Číne a Mesopotámii a boli pôvodne vyrobené z dreva
 • Bowling
  V dedine neďaleko Káhiry v starovekom Egypte objavili herňu s vyrezanými kamennými koľajami a sadu gulí rôznych veľkostí s otvorom uprostred. Odhaduje sa, že nález bol vytvorený v roku 3200 pred naším letopočtom. Pravidlá bowlingu boli trochu iné, ale samotná hra bola veľmi podobná.
Lajkni Coolera na FB

Zaujal ťa článok? Tak ho zdieľaj!